Kitap
Müzikal Dikte Çalışmaları 1

Müzikal Dikte Çalışmaları 1

Fenomen Yayıncılık

Utkan Baykal Demir

ISBN
9786257351225
Basım Tarihi
Eylül 2021
Sayfa sayısı
86 sayfa
Boyutlar
21.00 x 29.70 cm
Bu ürün şu an satışa kapalıdır.

- Aralıklar (Melodik-Armonik Ve Basit-Bileşik)
- Ritim Dikteleri
- Melodi Dikteleri (Tek-Çift Sesli)
- Majör, Minör, Artık Ve Eksik Akorlar
- Majör-Minör Tonaliteler Ve Tonalite Türleri (Doğal, Armonik Ve Melodik)
- Ünlü Bestecilerin Bestelerinden Melodi Dikteleri

Fonksiyonlar

Bu kitap Özel Müzik Okulları, Güzel Sanatlar Liseleri, Güzel Sanatlar Fakülteleri, Konservatuarlar, Eğitim Fakültesi Müzik Öğretmenliği Anabilim Dalları'nda eğitim gören öğrencilere; bu kurumlarda görev yapan pedagoglara ve öğretmenlere yöneliktir.
Kitap, iki bölümden oluşup her bir bölüm konu zorluklarına göre düzenlenmiştir. Bir önceki konu sonraki konunun hazırlığı niteliğindedir. Kitapta kare kodlar kullanılarak öğrencinin bireysel çalışması için olanak sağlanmış olunup, uygulayıcı için ise konu başlıklarına ve soru sırasına göre çalışmalar notalandırılmıştır. Notalandırılan her bir çalışma aynı zamanda kare kodla dinlenen diktelerin cevap anahtarıdır.
Birinci bölümde, on iki çalışma bulunmaktadır. Çalışmaların içerisinde aralıklar (aralığın önce temel sesinin daha sonra ise yüksekliğinin, aralığın yüksekliğinin daha sonra ise temel sesinin melodik ve armonik olarak duyum çalışmaları), ritim diktesi, melodi diktesi ve çift sesli dikte çalışmaları bulunmaktadır.
İkinci bölümde, on beş çalışma bulunmaktadır. Çalışmaların içerisinde majör-minör, artık-eksik akorların melodik ve armonik duyumu, tonalite bulma, tonalitelerin türünü (doğal, armonik veya melodik) bulma, ritim dikteleri, melodi dikteleri, eksik ölçülü melodi dikteleri, ünlü bestecilerin bestelerinden melodi dikteleri, sekvensler, etütler, çift sesli melodi dikteleri ve fonksiyon dikte edebilme çalışmaları bulunmaktadır.
Müzik özel yetenek sınavlarına hazırlanan adaylar, konu ve konu başlıklarına göre kitaptan faydalanabilirler.