Kitap
Nemrut

Nemrut

Nios Yayınları

Oğuz Çelikkol

Etiket Fiyatı
45.00 TL
İnternete Özel
36.00 TL
ISBN
9786050628562
Basım Tarihi
Eylül 2021
Sayfa sayısı
118 sayfa
Boyutlar
13.50 x 19.50 cm

İstanbul Vefa Lisesini bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinden mezun oldu. ABD'de Güney Kaliforniya Üniversitesinde (USC) master, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesinde doktora yaptı. 37 yıl Dışişleri Bakanlığında çalıştı. Türkiye'nin New York Birleşmiş Milletler Temsilciliğinde, Beyrut ve Vaşington Büyükelçiliklerinde görev gördü. 1995-1997 yıllarında Los Angeles Başkonsolosu oldu.

Ankara'da Dışişleri Bakanlığı'nda Orta Doğu Genel Müdür Yardımcısı, Orta Doğu Genel Müdürü ve Irak Özel Temsilcisi görevlerinde bulundu. 2000-2005 yıllarında Şam'da, 2008-2009 yıllarında Atina'da, 2009-2010 yıllarında Tel Aviv'de ve 2011-2013 yıllarında Bangkok'ta Türkiye'yi Büyükelçi olarak temsil etti.

Dışişleri Bakanlığından emekli olduktan sonra çeşitli üniversitelerde öğretim görevlisi olarak çalıştı."One Minute'ten Mavi Marmara'ya Türkiye-İsrail Çatışması", İçimizdeki Komşu Suriye" ve "Dünden Bugüne Türkiye-Yunanistan İlişkilerine Bir Bakış" başlıklarıyla çıkmış üç kitabı, çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmış çok sayıda makaleleri bulunmaktadır.

Halen İstanbul Kültür Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaktadır.

Antik Kommagene Devleti Nemrut Dağında günümüzde bile bizi kendisine hayran bırakan, arkeolojik şaheserler, sanat eserleri bıraktı. Keşfinden beri Amerikan, Alman ve Türk arkeologlar Nemrut Dağı'nın, Kommagene Devletinin sırlarını çözmeye çalışıyor. 1950 yıllarda Nemrut'ta kazılar yapan Amerikalı kadın arkeolog Theresa Goell bunlardan biri.

Kommagene Devleti'nin efsanevi Kralı Antiokhos'un mezar odası hala bulunmuş değil. Kral Antiokhos Nemrut Dağı'nda inşa ettirdiği tapınak ortasında Tümülüs içinde mi gömülü? Bu roman Türkiye'nin arkeolojik zenginliklerine, Nemrut Dağı'nında gömülü Kral Antiokhos'un sırlarına bakıyor.

Türkiye'nin arkeoloji bakımından Dünya'nın en zengin ülkelerinden birisi olduğuna şüphe yok. Türkiye'nin bu açıdan zenginliği ve farklılığı, mirasçısı olduğu kültür ve medeniyetlerin çeşitliliğinden geliyor. "Nemrut" romanı bu zenginliklere bakmayı amaçlıyor.