Kitap
Eski Çağda Ege Bölgesi

Eski Çağda Ege Bölgesi

Bilimya Yayınevi

Cahit Bilim

Etiket Fiyatı
44.00 TL
İnternete Özel
30.80 TL
ISBN
9786056784668
Basım Tarihi
Temmuz 2021
Sayfa sayısı
196 sayfa
Boyutlar
13.50 x 21.00 cm

Anadolu çağlar boyu bir uygarlık merkezi olmuştur. Buradan çeşitli topluluklar ve toplumlar gelip geçti, ancak yaşamsal bir kültür harmonisi oluşturdular.

Örneğin Antik Çağ'ın en zengin devleti Troyalılar, güçlü devletlerinden Lydialılar, muhteşem Hitit İmparatorluğu, efsanevi Frigialılar bu coğrafyada yaşadılar. Güney Batı Ege'de Lykialılar, Karialılar; Batı Anadolu'nun kuzeyinde Foça'dan, güneyinde Bafa Gölü'ne kadar olan İonia bölgesi sanatıyla, bilimiyle, özgür yaşam anlayışıyla çağdaş uygarlığın kaynağı oldu.

Anadolu'daki antik kentler bu uygarlıkların sembolleridir; bunlar birinin sayısız oğullarının kehanetle kurduğu kentler değildir; Anadolu'nun binlerce yıllık uygarlığıdır. Bu kent devletleri bazen yan yana birlikte, bazen peş peşe, bazen de birlik halinde yaşadılar. Örneğin Priene'nin hemen yanındaki İonia Birliği olan Panionion gibi.

Antik kentler gelenekleri, dilleri, sanatları, yaşamları ile Anadolu uygarlığını oluşturdular. Ayrıca çağın ünlü mimarları, filozofları, bilginleri, heykeltıraşları bu coğrafyada yetişti.

Bu kitap Antik Çağ'daki Batı Anadolu'yu anlatıyor.