Kitap
Covid-19

Covid-19

Medyay Kitabevi

Halis Akalın
Ahmet Ursavaş

Etiket Fiyatı
320.00 TL
İnternete Özel
304.00 TL
ISBN
9786058085978
Basım Tarihi
Mayıs 2021
Sayfa sayısı
560 sayfa
Boyutlar
19.50 x 27.50 cm

İnsanlık günümüze kadar Veba, Kolera, Tifo, Çiçek, Grip, Ebola, Sarıhumma, SARS ve MERS gibi birçok salgın, epidemi ve pandemiler yaşamıştır. 1981 yılından bu yana ise HIV/AIDS pan-demisini yaşamaktadır.

Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde Aralık 2019'da başlayan ve kısa süre içinde tüm dün-yayı etkisi altına alan COVID-19 pandemisi, 1 yıldan uzun bir süre geçmesine rağmen etkisini devam ettirmektedir. Pandeminin başlangıcında tüm tıp çevreleri, insanlığı tehdit eden bu yeni virüsün tanı ve tedavisi ile ilgili arayış içine girmiştir. Sıtma ilaçları ile başlayan bu süreçte diğer viral enfeksiyonların tedavisinde kullanılan antiviraller, antikoagülanlar ve sonrasında kortikoste-roidler yoğun olarak kullanılmış ve bazıları kullanılmaya devam etmektedir.

COVID-19 pandemisinin birinci yılı dolarken, COVID-19'un önlenmesi, tanısı ve tedavisinde yapılması gerekenler konusundaki bilgilerimiz 1 yıl öncesine göre biraz daha artsa da, COVID-19 hakkındaki öğrendiklerimizin, bilmediklerimizin çok küçük bir bölümünü oluşturduğunun da far-kındayız. Kitap baskıya girdiğinde, virüsdeki mutasyonların pandeminin seyrini önemli ölçüde değiştirmeye başladığını ve aşıların tüm insanlığa sunulamadığını görmekteyiz. Pandemilerin sey-ri her zaman birbirinden farklı olmuştur. Böyle dinamik ve zor süreçlerde mevcut bilgilere dayana-rak bir kitap oluşturmanın güçlüğünü de biliyoruz. Yaşadığımız süreçte birçok bilimsel makalenin geri çekildiğine şahit olduk. Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyeleri olarak 1 yıl içinde bu konuda oluşan bilgi birikimimizi ve deneyimlerimizi bir kitapta toplamayı ve böylece konunun tüm yönleri ile irdelenmesini amaçladık. Kitapta COVID-19 pandemisi 7 ana başlıkta, 57 bölüm olarak anlatılmıştır.

COVID-19 pandemisinin yönetimine katkı sağlayacağını düşünürken, pandemide hayatını kaybeden sağlık çalışanlarımıza adanmıştır.