Donanmanın Tarihsel Serüveni

Donanmanın Tarihsel Serüveni

Yazar
Halil Özsaraç
Yayınevi
Doruk Yayınları

Etiket Fiyatı
110.00 TL
İnternete Özel
77.00 TL
ISBN
9789755537719
Basım Tarihi
Ağustos 2020
Sayfa sayısı
393 sayfa
Boyutlar
16.00 x 24.00 cm

"Denizciliğe" ve "özverili denizcilerine" önem verip vermemenin anlamı, çocuklarımız için ya "mutlu" ya da "acınası" bir "ortak kader"dir... Her iki durumu da fazlasıyla yaşayan "denizci" atalarımızın tarihi, güncel fikirlerimizle yeniden işlendiğinde, geleceğimize yön verecek eşsiz bir zenginliğe sahiptir.

Günümüz Türk Donanması'nın mayasında, adını tüm dünyaya duyurmuş "Kemal Reis", "Piri Reis", "Oruç Reis", "Hızır Reis", "Turgut Reis" ve nice diğer akıncı reislerin mirasları vardır. Adları geçen akıncı reislerden Hızır Reis dışındakiler, Türk Donanması'nın komutanı olarak atanmamışlar, saray bürokratlarından atanan Donanma Komutanlarının emrinde görev yapmışlardır. Dünya, Türk Donanmalarına komuta etmiş saray bürokratlarını değil, hayatlarının neredeyse tamamını denizlerde geçiren, ama Türk Donanması'na komuta etmeye layık görülmeyen bu özverili reisleri tanımış ve örnek almıştır.

Destanların içinde kaybolmadığımız sürece, yaşananları eğip bükmedikçe, iyisiyle kötüsüyle yalın gerçekleri görüp yeniden akıl süzgecinden geçirdiğimizde Donanmamızın yaşadıklarından geleceğe taşıyacağımız o kadar çok deneyim var ki! Şimdi deneyimlere beraberce göz atıp rotamızı kontrol edelim...